NRI baziran je na sveobuhvatnom okviru koji meri spremnost država da koriste prednosti informaciono–komunikacionih tehnologija (IKT) sa ciljem ekonomskog i društvenog napreka kroz merenje rezultata u četiri ključne oblasti podeljenih na 60 podoblasti.
U odnosu na prethodnu godinu Republika Srbija napredovala je za čitavih 8 mesta i sada se nalazi na 47. poziciji u konkurenciji 133 obuhvaćene zemlje.io
Naša zemlja se ove godine nalazi ispred nekoliko članica EU iz regiona, poput Hrvatske (59), Rumunije (57), Grčke (56) i daleko ispred ostalih zemalja Zapadnog Balkana kao što su to Crna Gora (65), Severna Makedonija (77), Albanija (84) i Bosna i Hercegovina (90) čime je još jednom potvrđena i prepoznata pozicija Republike Srbije kao regionalnog lidera u oblasti digitalne transformacije.
Više podataka o NRI 2024. godine možete naći na: https://networkreadinessindex.org/countries/
Tim povodom, na poziv organizatora, ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić održao je uvodno izlaganje tokom predstavljanja Network Readiness Index–a koje je održano juče na Univerzitetu u Oksfordu čime je Republici Srbiji odato posebno priznanje za uspehe ostvarene u IKT sektoru. Ministar je, zbog sprečenosti da lično prisustvuje ovom važnom događaju, izlaganje održao u obliku video poruke.
,,Ovogodišnja tema pod nazivom Izgradnja digitalne sutrašnjice: Javno–privatne investicije i globalna saradnja za digitalnu spremnost u velikoj meri odražava transformativne inicijative koje ste vodili u okviru Republike Srbije“ naveli su organizatori u pismu upućenom ministru Ristiću.
,,Ova tema istražuje ključnu ulogu zajedničkih ulaganja i saradnje između javnog i privatnog sektora u unapređenju globalne digitalne spremnosti i formulisanju podsticajnih politika“, istakli su organizatori skupa koji su posebno naglasili ,,iskustvo i zalaganje Republike Srbije u podsticanju inovativnih partnerstava i promociji održivog digitalnog razvoja“.
,,Ovogodišnja tema od suštinske je važnosti za razumevanje neophodne sprege i saradnje koja mora da postoji između privrede i države kako bi se pružio dodatni podsticaj razvoju informaciono–komunikacionih tehnologija“, naglasio je u obraćanju ministar Ristić.
Ministar je istakao i to da su upravo rast i razvoj IKT sektora jedan od glavnih prioriteta Vlade Republike Srbije.
,,Zahvaljujući kreiranju povoljnog zakonodavnog i institucionalnog ambijenta stvorili smo uslove koji su omogućili privredi da se neometano razvija i postali regionalni lider u IKT sektoru. Kada govorimo o konkretnim podacima, istakao bih i to da u prvih 9 meseci tekuće godine prihod od izvoza IKT usluga u Srbiji dostigao blizu 3 milijarde evra što predstavlja rast od čak 19% u odnosu na prethodnu rekordnu godinu kada je prihod od izvoza iznosio oko 2,5 milijarde evra. Veliko mi je zadovoljstvo i čast da kažem da do kraja godine očekujemo prihod od izvoza od čak 4 milijarde evra. Voleo bih da naglasim i to da je prethodne 2023. godine IKT sektor činio 12,2% sveukupne srpske privrede, odnosno da je sa 6,8% učestvovao u našem BDP–u“, istakao je ministar.
Govoreći o daljim planovima Republike Srbije po pitanju razvoja IKT sektora ministar je ukazao na značaj koji će organizacija i realizacija specijalizovane izložbe ESKPO 2027 u Beogradu imati na sveukupan razvoj čitave privrede.
,,Ogroman uticaj na nastavak ubrzanog razvoja IKT sektora imaće i specijalizovana izložba EKSPO 2027 koja će biti održana u Beogradu. EKSPO, kao globalna platforma, nesumnjivo će dodatno afirmisati i učvrstiti poziciju Srbije kao regionalnog lidera u IKT sektoru. Na stotine naših i inostranih kompanija iz IKT sektora dobiće mogućnost da tokom trajanja specijalizovane izložbe predstavi svoja najnovija dostignuća, ali i da otvori mogućnost za produbljivanje saradnje i uspostavljanje novih partnerstava. Uveren sam da će EKSPO dati nesagledivo snažan impuls za razvoj čitave Republike Srbije u najširem smislu, kao i mnogih privrednih grana i sektora usluga, a sami tim i omogućiti dalji ubrzani razvoj IKT sektora“, rekao je ministar.
,,Čvrsto sam uveren u to da smo naporima i resursima koje smo uložili u razvoj IKT sektora i telekomunikacione infrastrukture postavili čvrste temelje za budućnost Srbije kao digitalno inovativne i globalno konkurentne ekonomije. Naš cilj je, ne samo da nastavimo sa tehnološkim napretkom, već i da obezbedimo da koristi od digitalne transformacije budu dostupne svim građanima, podstičući inkluzivan razvoj, ekonomski rast i podizanje kvaliteta života“, zaključio je svoje obraćanje ministar Ristic