/Opasnosti od oluja i kako smanjiti rizike
Foto: Reporter.co.rs

Opasnosti od oluja i kako smanjiti rizike

Klimatske promene sve su prisutnije i na našim prostorima, a osim rekordno visokih temperatura

koje ovih dana pogađaju Srbiju, sve su učestalije oluje razornih i do sada nezapamćenih jačina. Posledice koje za njima ostaju, osim na poljoprivredi koja je uvek prva na udaru ali i infrastrukturi, stambenih i pomoćnim objektima, neretko ugrožavaju i same ljudske živote.
Opasnosti za vreme oluja preti od veoma jakih vetrova, jakih i obilnih padavina, mogućeg grada i udara groma.

Ako ste u zatvorenom prostoru u toku trajanja oluje

Ukoliko se za vreme oluje nalazite u zatvorenom prostoru, potrebno je pre toga obezbediti sve objekte koji se nalaze na otvorenom, koji mogu usled jakog vetra odleteti i načiniti materijalnu štetu ili čak nekoga povrediti.

Potrebno je obezbediti prozore ispoljašnja vrata, a takođe i zatvoriti sva unutrašnja vrata.

Izvegavajte kontakt sa kuhinjskim ili kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim provodnim predmetima budući da su dobri provodnici.

Izbegavajte kontakt sa slavinama i radijatorima: Foto: Branko Lukić

Šta činiti ako vas oluja zatekne napolju

Za vreme oluje nemojte držati otvorene kišobrane i druge metalne, provodne predmete kao što su štapovi za pecanje i tome slično.

Ukoliko se za vreme jake oluje nađete na otvorenom, sklonite se od bilo kakvih visokih struktura, tornjeva, jarbola, stubova ili dalekovoda i imajte u vidu da je jedino bezbedno rastojanje jednako visini same strukture.

Izbegavajte visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vovode.

Ukoliko se za vreme oluje nađete u šumi, zaštitu pronađite ispod grana niskog drveća i nikako nemojte stajati ispod visokog drveća ni u šumi ni na otvorenom prostoru.
Izbegavajte granicu između otvorenog prostora i šume i radije uđite u samu šumu.

Izbegavajte granice šume i otvorenog prostora kao i visoko drveće; Foto: Branko Lukić

Izbegavajte vrhove brda i planina, različita vlažna mesta. Nemojte prelaziti preko reka i potoka i nemojte plivati.

Pokušajte da pronađete zaklon u zgradi ili automoilu, a ukoliko niste u mogućnosti da to učinite, jednostavno sedite na zemlju.

Šta uraditi ukoliko ste u automobilu

Ukoliko se za vreme oluje nađete u automobilu, parkirajte se sa strane puta daleko od elektrovodova i drveća koje može da padne na njega. Upalite poziciona svetla i sva četiri migavca dok oluja ne prođe. Zatvorite prozore i ne dodirujte metalne predmete koji se nalaze u kolima.

Stanite sa strane puta i upalite poziciona sveta i sva četiri migavca; Foto: Branko Lukić

Ukoliko želite da izračunate udaljenost oluje od vas, izračunajte vreme između sevanja i groma u sekundama. Izračunato vreme podelite sa tri i dobićete udaljenost oluje u kilometrima. Ipak zapamtite, dobijena udaljenost je indikativna jer se oluja može veoma brzo pojaviti iznad oblasti u kojoj se nalazite.

Ovaj prilog realizovan je u okviru projekta Preps 2 u okviru koga su realizovane brojne aktivnosti na smanjivanju rizika od prirodnih katastrofa uključujući i kampanju podizavnja svesti. Projekat Preps 2 finansira USAID a realizuje Chatolic relife service u saradnji sa Caritasom Srbije i Čovekoljubljem.

Za njegovu sadržinu isključivo je odgovoran autor.

GZS/Branko Lukić/Reporter

OZNAKE: